STROKOVNI PROGRAM

2020

PROGRAM SI LAHKO PRENESETE TUDI V PDF OBLIKI S KLIKOM NA PRENOS.

ČETRTEK,

12. novembra 2020

08:45 – 09.00

Otvoritev srečanja

09.00 – 11.30

PRIZADETOST NOTRANJIH ORGANOV IN OBRAVNAVA BOLNIKOV S COVID-19
Moderatorja: Bojana Beovič, Pavel Poredoš

09.00 – 09.15

Prizadetost pljuč pri COVID-19
Matevž Harlander

09.15 – 09.30

Ultrazvok pljuč pri obravnavi bolnika s covid-19
Robert Marčun, Veronika Podlogar   

09.30 – 09.45

Posebnosti mehanskega predihavanja pri covid-19
Milica Lukič, Tomaž Vovko

09.45 – 10.00

Covid-19 in bolezni srca in žilja – mehanizmi in klinični vidiki
Zlatko Fras

10.00 – 10.15

Arterijska hipertenzija in covid-19
Jana Brguljan Hitij

10.15 – 10.30

Hiperkoagulabilnost pri covid-19
Tjaša Vižintin Cuderman, Gregor Tratar

10.30 – 10.45

Načrtovanje paliativne obravnave – izkušnja COVID-19
Peter Radšel, Miša Fister

Razprava

11.30 – 12.00

Odmor / satelitska predavanja

11.30 – 11.45

Pogosta vprašanja o zaviralcih SGLT2 (pokrovitelj Boehringer Ingelheim)
Andrej Zavratnik, Zlatko Fras

11.45 – 12.00

Vloga dapagliflozina pri zdravljenju srčnega popuščanja (pokrovitelj AstraZeneca)
Bojan Vrtovec

12.00 – 13.30

TOKSIKOLOGIJA IN ALERGOLOGIJA
Moderatorja: Alojz Ihan, Damjan Grenc

12.00 – 12.15

Nevarne snovi v dimu in pepelu pri sežiganju odpadkov
Miran Brvar

12.15 – 12.30

Nevarnosti  paracetamola in nesteroidnih antirevmatikov v prosti prodaji: prikaz zastrupitev
Tanja Varl Turk, Miran Brvar

12.30 – 12.45

Celični testi v alergologiji
Peter Korošec, Ana Koren

12.45 – 13.00

Preobčutljivostne reakcije po železovih pripravkih
Mitja Košnik, Suzana Cuznar Četina, Renato Eržen, Mihaela Zidarn,
Nissera Bajrović, Peter Kopač, Nika Lalek

Razprava

13:30 – 14.30   

Odmor / satelitska predavanja

13.30 – 13.45 

Učinkovitost modernih tehnologij pri zdravljenju bolnikov z alergijskim rinitisom
(pokrovitelj Mylan)
Jure Urbančič

13.45 – 13.55  

Dedni angioedem-življenje ogrožujoča bolezen (pokrovitelj Takeda)
Mitja Košnik

13.55 – 14.10  

Ali obstaja rešitev za odrasle bolnike s atopijskim dermatitisom (pokrovitelj Sanofi)
Maja Benko

Razprava

14.30 – 16.00

NEFROLOGIJA in ŽILNA MEDICINA
Moderatorja: Miha Arnol, Aleš Blinc

14.30 – 14.45

Sodobno zdravljenje policistične bolezni ledvic
Andreja Marn Pernat

14.45 – 15.00

Sodobno zdravljenje bolnikov s ponavljajočimi ledvičnimi kamni
Andrej Škoberne

15.00 – 15.15

Obravnava bolnika po pljučni emboliji v kronični fazi
Matija Kozak, Marko Miklič

15.15 – 15.30

Obravnava bolnika z anevrizmo prsne aorte
Martina Turk Veselič

Razprava

16.00 – 17.00

Odmor / satelitska predavanja

16.00 – 16.15

Redke bolezni plazmatk: AL amiloidoza in bolezen odlaganja lahkih verig (pokrovitelj
Janssen)
Samo Zver

16.15 – 16.25

Kaj vpliva na adherenco pri bolnikih s KOPB (pokrovitelj Berlin-Chemie)
Jasmina Dimitrijević Golež

Razprava

17.00 – 18.30

EOZINOFILIJA
Moderatorja: Mihaela Zidarn, Matija Tomšič

17.00 – 17.15

Eozinofilija – pogled hematologa
Samo Zver

17.15 – 17.30

Bolnik z eozinofilijo v revmatološki ambulanti
Alojzija Hočevar

17.30 – 17.45

Bolezni dihalnih poti in pljučni infiltrat z eozinofilijo
Sabina Škrgat

17.45 – 18.00

Eozinofilija in infekcijske bolezni
Mateja Logar

Razprava

18.30

Predavanje prejemnika Tavčarjevega priznanja za življenjsko delo
Moderator: Mitja Košnik

Reminiscence upokojenega profesorja
Prof. dr. Janez Preželj, dr.med.

PETEK,

13. novembra 2020

08.30 – 10.00

ENDOKRINOLOGIJA IN BOLEZNI PRESNOVE
Moderatorja: Miša Pfeifer, Simona Gaberšček

08.30 – 08.45

Ali tudi odrasli potrebujemo rastni hormon ?
Mojca Jensterle Sever

08.45 – 09.00

Hashimotov tiroiditis – ali vemo danes več kot pred 100 leti ? 
Katja Zaletel

09.00 – 09.15

Dolgotrajno zdravljenje osteoporoze
Tomaž Kocjan

09.15 – 09.30

Kaj je treba v urgentni internistični ambulanti vedeti o presnovnih boleznih ?
Nadan Gregorič

Razprava

10.00 – 10.30

Odmor / satelitska predavanja

10.00 – 10.10

Obravnava bolnika s hiperlipidemijo in zelo visokim KV tveganjem v splošni ambulanti
(pokrovitelj Sanofi)
Matija Cevc

10.10 – 10.25

Kronična ledvična bolezen in osteoporoza (pokrovitelj Amgen)
Mojca Jensterle Sever

10.30 – 12.00

GASTROENTEROLOGIJA
Moderatorja: Borut Štabuc, Lojze Šmid

10.30 – 10.45

Odpoved prebavil
Tajda Košir Božič, Borut Štabuc

10.45 – 11.00

Presejanje za raka trebušne slinavke
Borut Štabuc, Sebastjan Stefanovič: 

11.00 – 11.15

Klinična obravnava bolnikov s kroničnim pankreatitisom – slovenska priporočila
Darko Siuka, Katja Tepeš, Luka Strniša

11.15 – 11.30

Neželeni učinki zaviralcwv imunskih nadzornih točk na prebavila –
pristop k bolniku s prikazom primera

David Drobne

Razprava

12.00 – 13.30

Odmor / satelitska predavanja 

12.00 – 12.10

Kdo si, UPA? JAK zaviralci vs. biološka zdravila (pokrovitelj Abbvie)
Nataša Gašperšič

12.10 – 12.25

35 let varnosti in učinkovitosti zdravila dalteparin (Fragmin) (pokrovitelj Pfizer)
Bojana Sušnik Kališnik

Razprava

13.30 – 14.45

NOVE SLIKOVNE METODE V KARDIOLOGIJI
Moderatorja: Matjaž Šinkovec, Igor Zupan

13.30 – 13.45

Napredne metode v ehokardiografiji
Mojca Bervar

13.45 – 14.00

Nuklearnomedicinske slikovne metode pri opredelitvi infiltrativnih bolezni miokarda
(amiloidoza)
Moika Štalc, Maja Dolenc Novak, Barbara Gužič Salobir

14.00 – 14.15

Magnetna resonance srca v klinični praksi
Tomaž Podlesnikar, Boštjan Berlot

14.45 – 16.00

AKTUALNE TEME
Moderatorja: Matej Podbregar, Mitja Lainščak 

14.45 – 15.00

Aspirin v sodobnem primarnem preprečevanju z aterosklerozo povezanih bolezni srca
in žilja
Zlatko Fras

15.00 – 15.15

Sedanjost in prihodnost tarčnega radionuklidnega zdravljenja
Luka Ležaić

15.15 – 15.30

Model obvladovanja pogostih bolezni – organizacija tirološke službe
v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana
Simona Gaberšček, Edvard Pirnat, Katja Zaletel

Razprava

16.00 – 16.45

Odmor / satelitska predavanja

16.00 – 16.15

Prepoznava transtiretinske amiloidne kardiomiopatije v vsakdanji praksi (pokrovitelj
Pfizer)
Sabina Frljak

Razprava

16.45 – 17.45

PULMOLOGIJA
Moderatorja: Marjeta Terčelj  Matjaž Fležar

16.45 – 17.00

Pomembne novosti pri pristopu vodenja bolnika z astmo
Sabina Škrgat

17.00 – 17.15

Cistična fibroza – novosti v sodobnem načinu zdravljenja odraslih bolnikov
Barbara Salobir, Uroš Krivec

Razprava

17.45 – 19.00

HEMATOLOŠKI LABORATORIJ – PRVA IN ZADNJA POT DO DIAGNOZE KRVNE BOLEZNI
Moderatorja: Matjaž Sever, Samo Zver

17.45 – 18.00

Krvna slika – kako iz osnovne preiskave krvi do diagnoze redka ali pogosta krvna
bolezen
Samo Zver, Katarina Reberšek

18.00 – 18.15

Preiskave strjevanja krvi – kdaj štejeta anamneza in klinični pregled in kdaj uporabiti
laboratorijske preiskave
Irena Preložnik Zupan, Martina Fink

18.15 – 18.30

Genetske preiskave v hematologiji – pot do izbire pravega zdravila in zdravljenja
krvne bolezni
Helena Podgornik, Matevž Škerget

19:00

Podelitev nagrad za najboljše posterje

19:15

Zaključek kongresa

PROSTE TEME

PREDSTAVITVE NA PLAKATIH

OD ČETRTKA,

12. novembra 2020

od 08:00

DO PETKA,

13. novembra 2020

do 19:00

PRIKAZI KLINIČNIH PRIMEROV

P1

BOLNICA Z NAPREDOVALO CISTIČNO FIBROZO: VPLIV NOVE FIKSNE TROJNE
KOMBINACIJE UČINKOVIN ELEKSAKAFTOR-TEZAKAFTOR-IVAKAFTOR NA IZBOLJŠANJE
PLJUČNE IN ENDOTELNE FUNKCIJE
Saša Rink, Miodrag Janić, Mojca Lunder, Mišo Šabovič, Barbara Salobir

P2

UVEDBA ZDRAVILA IVAKAFTOR/TEZAKAFTOR/ELEKSAKAFTOR PRI BOLNIKU S CISTIČNO
FIBROZO IN POVIŠANIMI JETRNIMI ENCIMI – PRIKAZ PRIMERA
Maja Badovinac, Barbara Salobir, Katja Novak, Sabina Škrgat

P3

AKUTNI PNEVMONITIS OB ZDRAVLJENJU Z NITROFURANTOINOM – PRIKAZ PRIMERA
Črt Loboda, Rajko Saletinger

P4

SPONTAN PNEVMOMEDIASTINUM IN OBSEŽEN EMFIZEM MEHKIH TKIV – REDEK ZAPLET
PRI BOLNIKU Z BOLEZNIJO PLJUČNEGA INTERSTICIJA
Mina Šmid, Vesna Kovačič Grobelšek, Iztok Holc

P5

MLADA BOLNICA S SINDROMOM OBSTRUKTIVNE SPALNE APNEJE, ODVISNIM OD REM –
PRIKAZ PRIMERA
Karmen Krejan, Kristina Ziherl

P6

PRIKAZ PRIMERA – KRONIČNA TROMBEMBOLIČNA PLJUČNA HIPERTENZIJA PRI BOLNICI
Z NAPREDOVALO KRONIČNO LEDVIČNO BOLEZNIJO ZARADI POLICISTIČNE BOLEZNI
LEDVIC
Polona Mlakar, Bojan Vujkovac, Barbara Salobir

P7

SISTEMSKI KORTIKOSTEROIDI ZA EOZINOFILNO ASTMO – ČAROBNO ZDRAVILO, A LE ZA
KRATEK ČAS
Frosina Markoska, Jasmina Gabrijelčič, Barbara Salobir, Matevž Harlander

P8

PREOBČUTLJIVOST NA RENTGENSKA KONTRASTNA SREDSTVA – PRIKAZ PRIMERA
Elena Pelivanova, Mihaela Zidarn

P9

»KAJ SPLOH POČNE KLINIČNI IMUNOLOG?« 1. DEL: PRIMER IMUNSKE
POMANJKLJIVOSTI
Mark Kačar, Mihaela Zidarn, Mitja Košnik

P10

»KAJ SPLOH POČNE KLINIČNI IMUNOLOG?« 2. DEL: PRIMER AVTOVNETNE BOLEZNI
Mark Kačar, Mihaela Zidarn, Mitja Košnik

P11

IZBOLJŠANJE STANJA PRI BOLNIKU S TRANSTIRETINSKO AMILOIDNO KARDIOMIOPATIJO
Veronika Podlogar, Robert Marčun

P12

PRIKAZ PRIMERA – NEUREJENA HIPERTENZIJA ALI ATRIOVENTRIKULARNI BLOK 3.
STOPNJE
Maruša Kopač, Nina Filipič Babnik, Jana Brguljan Hitij

P13

PRIKAZ PRIMERA: NAPAČNO DIAGNOSTICIRANE EPIZODE ATRIJSKE FIBRILACIJE OB
PREGLEDIH CIED
Tadej Žlahtič, David Žižek, Bor Antolič

P14

PRIKAZ PRIMERA: STEREOTAKTIČNA RADIOABLACIJA REFRAKTARNE PREKATNE
TAHIKARDIJE
Tadej Žlahtič, Jernej Štublar, Luka Klemen, David Žižek, Jasna But Hadžič, Ivica Ratoša, Aljaša
Jenko, Rihard Hudej, Ajra Šečerov Ermenc, Andrej Pernat, Matjaž Šinkovec, Bor Antolič

P15

SPODBUJANJE HISOVEGA SNOPA PRI MAJHNEMU OTROKU
Teo Sirotić, Matevž Jan, Mirko Topalović, Mirta Koželj, Jernej Štublar, Miha Weiss, David Žižek

P16

SRČNO POPUŠČANJE, POVZROČENO Z ELEKTROSTIMULACIJO DESNEGA PREKATA
Katja Kitek, Luka Lipar

P17

ENDOVASKULARNA VSTAVITEV AORTNE
ZAKLOPKE NA MESTO DEGENERIRANE
KIRURŠKO VSTAVLJENE ZAKLOPKE PRI
BOLNIKU Z MARFANOVIM SINDROMOM
– PRIKAZ PRIMERA
Matjaž Bunc, Simon Terseglav, Jana
Ambrožič, Miha Čerček, Črt Langel

P18

URGENTNA PERKUTANA VSTAVITEV BIOLOŠKE AORTNE ZAKLOPKE V KIRURŠKO
VSTAVLJENO DEGENERATIVNO SPREMENJENO BIOLOŠKO ZAKLOPKO OB PODPORI
VENOARTERIJSKE ZUNAJTELESNE MEMBRANSKE OKSIGENACIJE IN INTRAAORTNE
BALONSKE ČRPALKE PRI BOLNIKU V KARDIOGENEM ŠOKU – PRIKAZ PRIMERA
Matjaž Bunc, Marko Noč, Klemen Steblovnik, Miha Čerček, Črt Langel

P19

BOLEČINA V PRSNEM KOŠU KOT IZOLIRANA KLINIČNA MANIFESTACIJA DISEMINIRANEGA
PLAZMOCITOMA
Rok Bernik, Aleksandra Panić, Teja Oblak, Jana Brguljan Hitij

P20

RAZVOJ ANEVRIZME ASCENDENTNE AORTE PRI BOLNIKU Z NEZDRAVLJENO IDIOPATSKO
RETROPERITONEALNO FIBROZO
Rok Herman, Andrej Juretič

P21

PELVIČNI KONGESTIVNI SINDROM – POGOSTO DOLGA POT DO DIAGNOZE
Rok Herman, Nataša Kokalj

P22

SINDROM POEMS
Jure Tršan, Samo Zver, Matija Cevc, Zlatko Fras

P23

PRIMER BOLNIKA, KI JE ODVAJAL PRIBLIŽNO 70 URATNIH KAMNOV NA MESEC
Katja Bevc, Andrej Škoberne

P24

KLINIČNI PRIMER BOLNICE Z ZNOTRAJLOBANJSKO KRVAVITVIJO OB REZISTENTNI
RENOVASKULARNI HIPERTENZIJI
Nastja Meglen, Amela Kabaklić, Judita Knez, Jana Brguljan Hitij

P25

TERAPEVTSKI CENTRALNI VENSKI KATETER PO NESREČI, VENDAR BREZ ZAPLETOV
VSTAVLJEN V RENALNO VENO PRESAJENE LEDVICE
Katja Bevc, Andrej Škoberne

P26

POMEN PET-CT S HOLINOM V DIAGNOSTIKI PRIMARNEGA NORMOKALCEMIČNEGA
HIPERPARATIROIDIZMA Z NORMALNIMI VREDNOSTMI PARATHORMONA
Katja Bevc, Andrej Škoberne, Luka Ležaič

P27

ENDOKRINI NEŽELENI POJAVI OB IMUNOMODULATORNEM ZDRAVLJENJU RAKA
Urška Perc , Špela Volčanšek, Draženka Pongrac Barlovič

P28

ATIPIČNI ADENOM NADLEDVIČNE ŽLEZE – ZGODBA S SREČNIM KONCEM (PRIKAZ
KLINIČNEGA PRIMERA
Valerija Oblak, Peter Popovič, Tomaž Kocjan

P29

PREDSTAVITEV KLINIČNEGA PRIMERA: 23-LETNA BOLNICA S HUDIMI BOLEČINAMI V
TREBUHU
Polona Tomšič , Nadan Gregorič

P30

KLINIČNI PRIMER: PONAVLJAJOČI SE ULCEROZNI KOLITIS PRI BOLNIKU Z MULTIPLO
SKLEROZO
Nika Jerman

PRIKAZI KLINIČNIH PRIMEROV

P31

INDIKACIJE ZA PREDPIS TZKD IN PREŽIVETJE BOLNIKOV S TZKD V UNIVERZITETNEM
KLINIČNEM CENTRU LJUBLJANA
Maja Badovinac, Saša Rink, Anže Žgank, Frosina Markoska, Matevž Harlander

P32

CISTIČNA FIBROZA IN PRESADITEV PLJUČ
David Lestan, Tomaž Štupnik, Matjaž Turel, Barbara Salobir, Matevž Harlander

P33

UVEDBA NOVE KOMBINACIJE UČINKOVIN ELEKSAKAFTOR/TEZAKAFTOR/IVAKAFTOR
(TRIKAFTA, VERTEX) ZA ZDRAVLJENJE ODRASLIH BOLNIKOV S CISTIČNO FIBROZO NA
KLINIČNEM ODDELKU ZA PLJUČNE BOLEZNI IN ALERGIJE UKC LJUBLJANA
Barbara Salobir, Sabina Škrgat, Saša Rink, Maja Badovinac, Vesna Bizjak, Gordana Šmerc,
Marija Špelič, David Lestan, Matjaž Turel, Matevž Harlander

P34

PREOBČUTLJIVOSTNE REAKCIJE PO INTRAVENSKIH PRIPRAVKIH ŽELEZA
Suzana Cuznar Četina, Mitja Košnik

P35

PREOBČUTLJIVOST ZA RDEČE MESO (ALFA-GAL)
Klara Cvenkel, Mitja Košnik

P36

VPLIV REAKTIVNE HIPOGLIKEMIJE PRI OSEBAH BREZ SLADKORNE BOLEZNI NA
KASNEJŠI POJAV SLADKORNE BOLEZNI TIPA 2
Urška Perc , Špela Volčanšek, Mojca Lunder, Draženka Pongrac Barlovič

P37

OSEBE S SLADKORNO BOLEZNIJO TIPA 1 Z IZJEMNO DOLGIM PREŽIVETJEM V
SLOVENIJI
Urška Perc , Špela Volčanšek, Draženka Pongrac Barlovič

P38

ENDOKRINOLOŠKO-RADIOLOŠKI KONZILIJ ZA TUMORJE NADLEDVIČNIH ŽLEZ – PRVIH
ŠEST LET
Valerija Oblak, Peter Popovič, Tomaž Kocjan

P39

RAVEN PROTITELES PROTI RECEPTORJU ZA TIROTROPIN PO ZDRAVLJENJU Z
RADIOAKTIVNIM JODOM
Špela Kukovica, Daša Šfiligoj Planjšek, Edvard Pirnat, Katja Zaletel, Polona Jaki Mekjavić,
Simona Gaberšček

P40

OBREMENITVENA PERFUZIJSKA SCINTIGRAFIJA SRCA BREZ MIROVANJA- PRIMERJAVA
MED HOSPITALIZIRANIMI IN AMBULANTNIMI BOLNIKI
Sabina Šarić, Maša Strojnik, Barbara Gužič Salobir, Monika Štalc

P41

ARTERIJSKA TOGOST PRI BOLNIKIH PO SRČNEM INFARKTU
Jure Tršan, Marko Novaković, Daniel Košuta, Zlatko Fras, Borut Jug

P42

OD ODVZEMA KRVI DO IZVIDA ZA TROPONIN PRI SUMU NA AKUTNI KORONARNI
SINDROM
Jure Tršan, Marko Novaković, Teja Fabjan, Katja Krivic, Joško Osredkar, Hugon Možina

P43

DIAGNOSTIKA MIKSOMOV Z UPORABO ULTRAZVOKA: NAŠE IZKUŠNJE
Polona Koritnik, Nejc Pavšič, Mojca Bervar, Mirta Koželj, Zvezdana Dolenc Stražar, Katja
Prokšelj

DELAVNICE

VZPOREDNI PROGRAM

Ponedeljek,

16. novembra 2020

9:00

Elektrokardiografija (120 minut)
Vodja delavnice: Dušan Štajer

11:15

Kako urediti bolnika s KOPB v času Covid-19 epidemije (30 minut)
Vodja delavnice: Arjana Maček Cafuta
Sponzor: Chiesi

12:00

Gastroenteropankreatične nevroendokrine neoplazme (45 minut)
Vodja delavnice: Lojze Šmid

13:00

»Kdo si UPA? Vprašajte revmatologa« (30 minut)
Vodja delavnice: Aleš Ambrožič
Sponzor: Abvie

Udeležence delavnice prosimo, da svoja vprašanja in/ali primere, ki bi jih radi prediskutirali z revmatologom, vnaprej
pošljejo na jerica.mraksirca@abbvie.com.

14:00

MiniDXA šola (90 minut)
Vodja delavnice: Tomaž Kocjan
Sponzor: Amgen

16:00

Neinvazivna ventilacija pri poslabšanjih KOPB (45 minut)
Vodji delavnice: Irena Šarc, Ditka Benedičič
Sponzor: RAM2 d.o.o.

17:00

Napotitve na prve in ponovne endoskopske posege (45 minut)
Vodja delavnice: Samo Plut

18:00

Krvna slika: razumljiva za študenta in starejšega zdravnika
Vodja delavnice: Matjaž Sever
Sponzor: Teva

Torek,

17. novembra 2020

9:00

Laboratorijske preiskave v hematologiji(predstavitev nove knjige o laboratorijskih preiskavah (60 min)
Vodja delavnice: Helena Podgornik, Samo Zver
Podpornik: Novartis

10:15

Trombocitoze in Trombocitopenije (30 min)
Vodja delavnice: Barbara Skopec, Matjaž Sever
Podpornik: Novartis

11:00

Reševanje najpogostejših zapletov zdravljenja raka dojk (30 min)
Vodja delavnice: Simona Borštnar
Podpornik: Novartis

11:45

Obravnava bolnika s hiperglikemijo v urgentni ambulanti (90 minut)
Vodja delavnice: Nadan Gregorič
Sponzor: NovoNordisk

13:30

Moj bolnik slabo vidi. Kako prepoznati simptome SDM in DME ? (60 min)
Vodji delavnice: Polona Jaki Mekjavić, Mojca Urbančič
Podpornik: Novartis

14:45

Psoriatična bolezen (30 min)
Vodja delavnice: Mateja Starbek Zorko
Sponzor: Amgen

15:30

Eksokrina insuficienca trebušne slinavke (45 minut)
Vodja delavnice: Rado Janša

16:30

Pomen pravilne prehrane pri bolniku s KOPB (30 minut)
Vodja delavnice: Eva Topole
Sponzor: Chiesi

17:15

Priprava osebnega načrta paliativne obravnave (90 minut)
Vodji delavnice: Urška Lunder

Tavcarjevi Dnevi 2020