STROKOVNI PROGRAM

2021

ČETRTEK,

11. novembra 2021

08.45 – 09.00

OTVORITEV KONGRESA

09.00 – 11.00

COVID-19 V INTERNI MEDICINI
Predsedujoča / moderatorja: Zlatko Fras, Janez Tomažič

Predstavitev rezultatov spremljanja bolnikov iz po-covidne pulmološke ambulante
Matjaž Turel, Frosina Markoska, Maja Badovinac, Anže Žgank, Saša Rink, Matevž Harlander, Nadja Koren Pucelj

Covid-19, cepljenje in hemostaza
Mojca Božič Mijovski, Tjaša Vižintin Cuderman 

Vodenje sladkorne bolezni v času epidemije covid-19
Miodrag Janić

Nuklearna kardiologija v času epidemije covid-19
Monika Štalc

Covid-19 – nadbolezen, ki ni smela na hematologijo
Samo Zver

Delni rezultati raziskave o humoralnem odzivu na cepljenje proti covidu-19 pri zaposlenih v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana
Manca Ogrič, Katja Lakota, Polona Žigon, Snežna Sodin-Šemrl, Žiga Rotar, Saša Čučnik

10.30

Razprava

11.00 – 11.20

SATELITSKO PREDAVANJE
Pnevmokokne okužbe in COVID19: preprečevanje in zdravljenje.
(pokrovitelj Pfizer)
Tomaž Vovko

11.30 – 12.30

KLINIČNA FARMAKOLOGIJA IN TOKSIKOLOGIJA I
Predsedujoča / moderatorja: Tomaž Kocjan, Borut Jug

Skrajnosti v farmakološkem zdravljenju arterijske hipertenzije
Jana Brguljan Hitij

Zdravila za zdravljenje hipotiroze
Simona Gaberšček

Bisfosfonati: v 50 letih od mehčalcev vode do imunomodulatorjev
Mojca Jensterle Sever

12.15

Razprava

12.30-13.30

KLINIČNA FARMAKOLOGIJA IN TOKSIKOLOGIJA II
Predsedujoča / moderatorja: Miran Brvar, Matevž Harlander

Alkoholni maček – zdravstveni in družbenoekonomski izziv
Lucija Šarc, Lenart Demšar, Boris Podobnik, Miran Brvar

Internistične bolezni in onesnaženo okolje v Sloveniji
Miran Brvar

13.10

Razprava

13.30 – 14.10

SATELITSKA PREDAVANJA

Zaviralci SGLT2: kje smo in kam gremo (pokrovitelj Boehringer Ingelheim)
Ajda Urbas, Andraž Cerar

Covid-19 vs HIV / aids (pokrovitelj El Pharma)
Janez Tomažič

15.00-16.30

STAROSTNIK V INTERNI MEDICINI
Predsedujoča / moderatorja: Mišo Šabovič, Gregor Veninšek

Obravnava starostnika v internistični medicini
Mišo Šabović

Starostnik in krhkost
Gregor Veninšek

Padci in zlomi
Boštjan Salobir

Prehrana starostnikov
Nada Rotovnik Kozjek

Kvaliteta življenja in moteči simptomi slovenskih bolnikov v zadnjih dveh mesecih življenja – izsledki primerjave z drugimi državami v EU projektu ACTION
Urška Lunder

16.15

Razprava

16.30 – 16.50

SATELITSKO PREDAVANJE
Vitamin D
(pokrovitelj Medias)
Marija Pfeifer

17.00 – 18.45

AKTUALNE TEME V INTERNI MEDICINI – PNEVMOLOGIJA, REVMATOLOGIJA
Predsedujoča / moderatorja: Mihaela Zidarn, Sabina Škrgat

Vpliv okužb z respiratornimi virusi na poslabšanja astme in KOPB
Irena Šarc

Ambulantna obravnava bolnikov s pljučnim infiltratom
Mateja Marc Malovrh

Okužbe z netuberkuloznimi mikobakterijami
Petra Svetina 

Genetika v pnevmologiji – naše izkušnje
Julij Šelb

Obravnava bolnikov s prizadetostjo pljučnega intersticija v sklopu sistemskih vezivno-tkivnih bolezni 
Katja Perdan Pirkmajer

18.15

Razprava

18.45 – 18.55

SATELITSKO PREDAVANJE
Obravnava bolnika s težko astmo
(pokrovitelj Berlin Chemie)
Natalija Edelbaher

19.00

Glasbeni uvod v slavnostno predavanje

19.15

TAVČARJEVO PREDAVANJE
Mejniki gastroenterologije 2021
Borut Štabuc

20.00

VEČERNI PROGRAM – DRUŽENJE OB OGLEDU PLAKATOV

PETEK,

12. novembra 2021

09.00 – 10.30

AKTUALNE TEME V INTERNI MEDICINI – NEFROLOGIJA IN ALERGOLOGIJA
Predsedujoča / moderatorja: Andreja Marn Pernat, Alojz Ihan

Prehranske intervencije za upočasnitev napredovanja kronične ledvične bolezni
Jernej Pajek

Zdravljenje ledvične anemije
Jakob Gubenšek

Genetski razlogi za anafilaksijo – klinični vidik
Mitja Košnik

Genetski razlogi za anafilaksijo – diagnostične možnosti
Peter Korošec

10.00

Razprava

10.30 – 10.50

SATELITSKA PREDAVANJA

Ali ima izbira terapije vpliv na adherenco pri bolnikih z astmo? (pokrovitelj Berlin Chemie)
Jasmina Gabrijelčič

TTR amiloidoza srca: od zgodnjih znakov do uspešnega zdravljenja (pokrovitelj Pfizer)
Gregor Zemljič

11.00 – 12.30

AKTUALNE TEME V INTERNI MEDICINI – GASTROENTEROLOGIJA
Predsedujoča / moderatorja: Borut Štabuc, David Drobne

Endoskopsko zdravljenje prekanceroz ter rakov želodca in debelega črevesa in danke
Samo Plut

Sodobna obravnava bolnikov s tumorji jeter
Gašper Boltežar

Nerefluksna vnetja požiralnika
Gregor Novak

Polipi kolona in polipozni sindromi
Aleksandar Gavrić, Borut Štabuc

12.00

Razprava

12.30 – 13.00

SATELITSKA PREDAVANJA

Lipodistrofije, redki in navadno spregledani sindromi (pokrovitelj Swixx Biopharma)
Iztok Štotl

Kdo si UPA ? Novo pri zdravljenju PsA in AS (pokrovitelj Abbvie)
Nataša Gašperšič

Različni obrazi familiarne hiperholesterolemije (pokrovitelj Swixx Biopharma)
Matija Cevc

14.00 – 15.00

SODOBNE TEHNOLOGIJE
Predsedujoča / moderatorja: Bojan Vrtovec, Matej Podbregar

Začasna mehanska cirkulatorna podpora pri bolnikih z napredovalim srčnim popuščanjem
Gregor Poglajen, Bojan Vrtovec

Sodobni pristopi v nuklearnomedicinski diagnostiki hiperparatiroidizma
Luka Ležaić

Biopsija levega prekata v diagnostiki miokarditisa
Andreja Černe Čerček

14.45

Razprava

15.00 – 15.20

SATELITSKO PREDAVANJE
Zdravljenje hiperholesterolemije – ali delamo dovolj ?
(pokrovitelj Amgen)
Matija Cevc

15.30 – 17.00

SODOBNE TEHNOLOGIJE
Predsedujoča / moderatorja: Vilma Urbančič Rovan, Aleš Blinc

Napredne metode za učinkovito in varno zniževanje holesterola v lipoproteinih nizke gostote
Zlatko Fras

Sodobne tehnologije pri zdravljenju sladkorne bolezni
Aleš Skvarča

Nova paradigma v zdravljenju osteoporoze: najprej osteoanabolik
Tomaž Kocjan

Novosti s področja zdravljenja nevropatske bolečine: strokovna priporočila za obravnavo nevropatske bolečine
Gorazd Požlep, Vilma Urbančič Rovan

16.30

Razprava

17.00 – 17.20

SATELITSKO PREDAVANJE
Učinkovito nadomeščanje železa pri sideropenični anemiji
(pokrovitelj Ewopharma)
Gregor Novak

17.30 – 18.00

PODELITEV NAGRAD ZA NAJBOLJŠE PREDSTAVITVE NA PLAKATIH

18.00 – 19.30

ZDRAVLJENJE S KRVJO
Predsedujoča / moderatorja: Samo Zver, Primož Rožman

Kje se konča delo transfuziologa in vlogo prevzame klinični zdravnik 
Matevž Škerget, Primož Rožman

Neželjeni sopojavi zdravljenja s krvnimi pripravki in hemovigilanca
Barbara Skopec,  Primož Poženel

19.00

Razprava

Vzporedni Program

Delavnice

Podroben seznam delavnic z njihovimi opisi je na voljo v PDF obliki.

ČETRTEK,

11. novembra 2021

08.00 – 09.30

Mini DXA šola (pokrovitelj Amgen)
Tomaž Kocjan

10.00 – 10.30

Levkocitoze in levkopenije – klonske ali reaktivne narave (pokrovitelj Novartis)
Matevž Škerget

10.45 – 11.15

Hereditarni angioedem – pomen diferencialne diagnoze in nove terapevtske možnosti (pokrovitelj Takeda)
Mihaela Zidarn

11.30 – 12.30

Obravnava bolnika s pljučno hipertenzijo v ambulanti družinskega zdravnika (pokrovitelj MSD)
Barbara Salobir, Polona Mlakar

12.45 – 13.15

Kako brati krvno sliko (pokrovitelj Novartis)
Samo Zver

13.30 – 14.00

Orodje za zgodnje In pravočasno odkrivanje bolnikov s problematično astmo (pokrovitelj Astra Zeneca)
Sabina Škrgat, Davorina Petek

14.30 – 15.30

Imunoterapija pri zdravljenju raka; prepoznavanje možnih sopojavov, interakcije z zdravili in ukrepanje (pokrovitelj MSD)
Katja Mohorčič, Urška Janžič, Lea Knez

15.45 – 16.45

Neinvazivna ventilacija pri poslabšanjih KOPB (pokrovitelj RAM2)
Irena Šarc

17.00 – 17.30

Sindrom kratkega črevesa z odpovedjo prebavil (pokrovitelj Takeda)
Nada Rotovnik Kozjek

17.45 – 18.45

Zdravljenje kronične ledvične bolezni: diagnostika, ukrepanje, novosti v zdravljenju, primeri bolnikov (pokrovitelj Astra Zeneca)
Andreja Marn Pernat, Danica Rotar Pavlič

PETEK,

12. novembra 2021

08.00 – 09.00

Vodenje antikoagulacijskega zdravljenja skozi zahtevna klinična stanja (pokrovitelj Pfizer)
Alenka Mavri, Nina Vene

09.15 – 10.00

Vodenje bolnika z avtoimunsko boleznijo ščitnice (pokrovitelj Merck)
Katja Zaletel

10.15 – 10.45

Debelost (pokrovitelj Novo Nordisk)
Andrej Janež

11.00 -11.45

Sodobna obravnava bolnika s sladkorno boleznijo tipa 2: kaj izbrati v drugi liniji zdravljenja (pokrovitelj Boehringer Ingelheim)
Ajda Urbas, Andraž Cerar

12.00 – 12.45

ESC po ESC 2021: vloga SGLT2/empagliflozina pri obravnavi bolnika s HFrEF (pokrovitelj Boehringer Ingelheim)
Anja Zupan Mežnar, Andraž Cerar

13.00 – 13.30

Delavnica analize telesne sestave: Analiza telesne sestave lahko razkrije tudi redko bolezen – lipodistrofijo (pokrovitelj Swixx)
Nada Rotovnik Kozjek

13.45 – 14.15

Kdo si UPA? Multidisciplinarni pristop k bolnikom s spondiloartritisi (pokrovitelj Abbvie)
Aleš Ambrožič

14.45 – 15.15

Test vstajanja s stola (pokrovitelj Boehringer Ingelheim)
Tomaž Hafner, Živa Zdolšek Sluga

15.30 – 16.00

Obravnava bolnika s hiperglikemijo v urgentni ambulanti (pokrovitelj Novo Nordisk)
Nadan Gregorič

16.15 – 17.15

Trombocitoze in trombocitopenije (pokrovitelj SOBI)
Barbara Skopec

17.30 – 18.00

Obravnava sladkornega bolnika z nevropatsko bolečino (pokrovitelj Krka)
Vilma Urbančič, Gorazd Požlep

Paralelne delavnice

PETEK, 12. novembra 2021

10.00 – 12.00 in 15.00 – 17.00

10.00 – 12.00 in 15.00 – 17.00

Ultrazvok prsnega koša – pristop k bolniku z dispnejo
Robert Marčun


Ultrazvok prsnega koša – srce – stanje volemije in srčna funkcija
Mitja Lainščak

PRIHODNJI TEDEN

Termin bo
določen naknadno.

Elektrokardiografija
Peter Radšel, Dušan Štajer

Vzporedni Program

Predstavitve na plakatih

PROSTE TEME / PREDSTAVITVE NA PLAKATIH

– predstavitve plakatov – od četrtka, 11.11.2021 od 08.00, do petka, 12.11.2021 do 19.00
– obvezna prisotnost avtorjev – četrtek, 11.11.20, od 20.00 do 21.00

RAZISKAVE / ANALIZE LASTNEGA DELA / PREGLEDI

P1

Remisija kronične spontane urtikarije ob zdravljenju z omalizumabom
Klara Cvenkel, Mitja Košnik

P2

Nov celični test aktivacije mastocitov in njegova uporaba pri diagnosticiranju alergije za strup kožekrilcev
Luka Dejanović, Ines Hasanović, Peter Kopač, Mihaela Zidarn, Peter Korošec, Ana Koren

P3

Vpliv začetne diagnostične obravnave bolnikov s sumom na stabilno koronarno bolezen na izid zdravljenja
Lucija Marzel Djuranovič, Kaja Kobale, Domen Kulovec, Tomaž Podlesnikar, Marta Cvijić

P4

Smrti zaradi anafilaksije v sloveniji
Nina Frelih, Mitja Košnik, Jože Balažic

P5

Vpliv različnih jakosti električnega spodbujanja kožne veje vagusa na srčno-žilne odzive pri zdravih preiskovancih
Nika Jerman, Tilen Kamenski, Bernard Meglič, Matjaž Šinkovec

P6

Zastrupitev z novimi disociativnimi drogami
Mark Jovanović, Miran Brvar

P7

Heterogeni odgovor na zdravljenje z anti-IL-5 biološkimi zdravili pri bolnikih s težko astmo
Maruša Kopač, Matija Rijavec, Peter Korošec, Urška Bidovec Stojkovič, Izidor Kern, Romana
Vantur, Sabina Škrgat

P8

Bolniki s hiponatremijo na Internistični prvi pomoči, Interna klinika, Univerzitetni klinični
center Ljubljana, v letu 2018
Hugon Možina, Klara Širca, Aleksander Jerman, Tomaž Kocjan

P9

Prevalenca morfoloških sprememb v ščitnici na območju z ustrezno preskrbo z jodom
Tanja Radevska, Edvard Pirnat, Maša Hribar, Matej Gregorič, Urška Blaznik, Anita Kušar, Katja Žmitek, Igor Pravst, Simona Gaberšček, Katja Zaletel

P10

Dobra korelacija med laboratorijskimi kazalniki in doma pridobljenimi kazalniki ureditve glikemije omogoča telemedicinsko obravnavo oseb s sladkorno boleznijo. Analiza serije primerov.
Brina Šket, Špela Volčanšek

P11

Osteopontin: dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni
Jure Tršan, Mojca Božič Mijovski, Daniel Košuta, Zlatko Fras, Borut Jug, Marko Novaković

P12

Delež nediagnostičnih citoloških vzorcev ščitničnih nodusov pri ultrazvočno vodenih
aspiracijskih biopsijah s tanko iglo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana
Andreja Vendramin, Davorin Zupanc, Edvard Pirnat, Katja Zaletel, Nataša Bedernjak Bajuk, Katica Bajuk Studen, Miha Jesenko, Simona Gaberšček

P13

Uspešnost e-posvetov glede cepljenja proti covid pri bolnikih z zadržki do cepljenja
Dan Ažman P., Mihaela Zidarn, Mitja Košnik

P14

Revakcinacija bolnikov z zapleti po prvem odmerku cepiva proti covid-19
Lidija Bojanić, Elena Pelivanova, Mitja Košnik, Peter Kopač, Nissera Bajrović, Mihaela Zidarn

P15

Pojavnost brezsimptomne globoke venske tromboze pri bolnikih s covid-19 v enoti
intenzivne nege
Marta Hojker, Ana Gale, Daniel Košuta

P16

STEMI bolniki v prvem in drugem valu pandemije covid-19 v severovzhodnem delu
Slovenije
Manja Kraševec, Andrej Markota, David Šuran, Martin Marinšek, Franjo Naji, Andreja Sinkovič

P17

CTA pljučnih arterij v Bolnišnici Topolšica pred in med epidemijo covid-19
Urban Kugonič, Jana Makuc

P18

Telemonitoring bolnikov s covid-19 na primarni ravni: pilotna raziskava mešanega tipa
Matic Mihevc, Diana Podgoršek, Marija Petek Šter

P19

Covid-19 pri bolnikih s hudo astmo
Saša Rink, Matevž Harlander, Ana Žaže Bertoncel, Sabina Škrgat

P20

Napovedniki težjega poteka okužbe s SARS-CoV-2
Jure Tršan, Uroš Tršan, Marta Hojker, Daniel Košuta

P21

Napovedniki venskih tromboembolizmov pri okužbi s SARS-CoV-2
Uroš Tršan, Jure Tršan, Marta Hojker, Daniel Košuta

P22

Dolgotrajna srčna obolevnost pri bolnikih s covid-19 miokarditisom
Alja Gomišček Novak, Andreja Černe Čerček

PREDSTAVITVE KLINIČNIH PRIMEROV

P23

Možganska venska tromboza kot pozni zaplet covid-19
Nino Cmor, Eva Dora, Darko Rajtman, Miha Tibaut, Sabina Horvat, Janja Zver, Mitja Lainščak

P24

»Covid prsti« ali chilblain lupus? Predstavitev kliničnega primera.
Ana Gale, Barbara Kecelj Žgank

P25

Brezsimptomni miokarditis, povezan s prebolelo okužbo z novim koronavirusom, ki je pripeljal do fibroze miokarda
Katja Kitek, Luka Lipar

P26

Invazivna pljučna aspergiloza pri bolniku s covid-19
Maja Kolenc Dolinar, Maja Nose Mijanović, Lucija Gabršček Parežnik

P27

Nevihta po covid-19. Prikaz primera.
Črt Loboda, Andreja Pikelj Pečnik, Andreja Černe Čerček

P28

Akutno poslabšanje respiratorne insuficience pri bolnikih s covid-19 zaradi obstrukcije
iztočnega trakta levega prekata s SAM (Systolic Anterior Motion) in akutno mitralno
regurgitacijo pred nastopom septičnega šoka. Predstavitev primerov.
Borut Žgavc, Gloria Kotnik, Anej Skočir, Matej Podbregar

P29

Trombocitopenija neznanega vzroka s smrtnim izidom
Katarina Ulen

P30

Zdravljenje napredovale sistemske mastocitoze z interferonom alfa – prikaz primera
Ana Bošković, Matjaž Sever

P31

Pomen CT preiskave pri obravnavi retrosternalne golše – prikaz primera
Eva Bošnjak, Jure Auda, Anton Crnjac, Maja Pirnat

P32

Vloga magnetnoresonančne preiskave pri obravnavi perifernega psoriatičnega artritisa.
Prikaz primera.
Eva Bošnjak, Milka Kljaić Dujić, Mitja Rupreht

P33

Klinični primer – 37-letni bolnik z večmesečno vrtoglavico, prehodno hipertenzivno krizo in
palpitacijami
Suzana Danojević, Andreja Strmčnik

P34

Sekundarni zastoj srca zaradi hudega bronhospazma po dajanju očesnih kapljic
neselektivnega blokatorja receptorjev beta. Prikaz dveh primerov.
Neža Eržen, Rihard Knafelj, Sabina Škrgat, Simona Kržišnik Zorman

P35

Ponavljajoči se venski trombembolizmi in površinski tromboflebitisi pri bolniku s
psoriatičnim artritisom
Ana Gale, Barbara Eržen

P36

Zdravljenje z norovirusom povzročenega hemolitičnega uremičnega sindroma s peroralnimi
imunoglobulini
Mark Kačar, Špela Borštnar, Janez Tomažič, Andrej Škoberne

P37

Bronhokonstrikcija po stiku s solzivcem
Maša Majcen, Katja Triller

P38

Razjeda ustne sluznice pri bolniku po presaditvi ledvice. Prikaz primera.
Žan Malek Petrovič

P39

Nefrogeni diabetes insipidus po intoksikaciji z litijem
Tadej Petreski, Nejc Piko, Tadej Zorman, Benjamin Dvoršak, Sebastjan Bevc

P40

Nekrotizirajoča pljučnica pri bolniku z Downovim sindromom
Mina Šmid, Franc Svenšek, Andrej Markota, Martin Marinšek, Barbara Kit, Iva Cestar, Katja
Jerenec, Jure Fluher, Silva Breznik, Žiga Kalamar

P41

Klinični primer bolnice s tuberkuloznim meningitisom
Karin Strmšek, Samo Gregorčič, Vojka Gorjup

P42

Uvedba najnovejšega temeljnega zdravljenja srčnega popuščanja pri bolniku z
nekompakcijsko kardiomiopatijo. Prikaz primera.
Romana Vranešič, Andraž Cerar

P43

Preobčutljivost za heparin. Prikaz primera.
Nika Jaki, Mitja Košnik

Tavcarjevi Dnevi 2021