7. – 8. november 2019

Program srečanja 2019

ČETRTEK, 7. NOVEMBRA 2019 – prvi dan

08.45 – 09.00Otvoritev 61.Tavčarjevih dni

09.00 – 10.30SKLOP 1 – GASTROENTEROLOGIJA

9:00 Novosti v zdravljenju GERB

Jan Drnovšek, Borut Štabuc

9:15 Žolčni kamni

Sanjo Finderle, Borut Štabuc

9:30 Fekalna inkontinenca

Matjaž Koželj

9:45 Krvavitev iz spodnjih prebavil

Lojze Šmid

10:00 Razprava

10.30 – 11.00Satelitska predavanja

11.00 – 12.30SKLOP 2 – NUJNA STANJA V HEMATOLOGIJI

11:00 Nujna stanja v eritrocitni celični vrsti

Matevž Škerget, Mojca Dreisinger

11:15 Nujna stanja v levkocitni celični vrsti

Barbara Skopec, Luka Čemažar

11:30 Nujna stanja v hemostazi

Karla Rener, Gaja Cvejić Vidali

11:45 Kdaj je v hematološkem laboratoriju izvid nujno stanje

Helena Podgornik

12:00 Razprava

12.30 – 14.00Satelitska predavanja

14.00 – 15.30 SKLOP 3 – KARDIOLOGIJA IN VASKULARNA MEDICINA I

14:00 Posebnosti srčnega popuščanja pri odraslih bolnikih s prirojenimi srčnimi napakami

Mirta Koželj

14:15 Priporočila za obravnavo bolnikov z miokarditisom

Andreja Černe Čerček

14:30 Bolnik s tahikardijo v ambulanti družinskega zdravnika

Matjaž Šinkovec

14:45 Sodobni izzivi farmakoterapije v primarni in sekundarni preventivi zapletov bolezni srca in žilja

Zlatko Fras

15:00 Razprava

15.30 – 16.00Satelitska predavanja

16.00 – 17.15SKLOP 4 – PALIATIVNA MEDICINA

16:00 Kaj s kronično terapijo v zadnjem obdobju življenja?

Matjaž Figelj

16:20 Načrtovanje medicinskih ukrepov v zadnjem obdobju življenja (ali je bolnišnica primerno mesto za umiranje?)

Urška Lunder

16:40 Kdo in kdaj naj bolniku predlaga vključitev v paliativno oskrbo?

Jana Harej Figelj​

17:00 Razprava

17.45 – 19.00 SKLOP 5 – ENDOKRINOLOGIJA IN DIABETES

DIABETES

17:45 Pasti sodobne antihiperglikemične terapije (ketoacidoza ob SGLT-2 zaviralcih)

Nadan Gregorič, Draženka Pongrac, Vilma Urbančič

18:00 Urejanje glikemije pri hospitaliziranem bolniku

Nadan Gregorič, Draženka Pongrac, Vilma Urbančič

18:15 Razprava

ENDOKRINOLOGIJA

18:30 Endokrinologija jezika

Mojca Jensterle Sever

18:45 Amiodaron in ščitnica

Simona Gaberšček

19:00 Zdravljenje z radioaktivnim jodom

Katja Zaletel

19:15 Razprava

19:30Predavanje prejemnika Tavčarjevega priznanja za življenjsko delo

20:00Kongresna večerja

PETEK, 8. NOVEMBRA 2019 – drugi dan

09.00 – 10.30SKLOP 6 – PULMOLOGIJA

9:00 Elektronske cigarete: ali bo konec epidemije s kajenjem povezanih bolezni?

Mihaela Zidarn

9:15 Nove slovenske smernice obravnave raka pljuč

Martina Vrankar

9:30 Pljučna hipertenzija

Barbara Salobir, Polona Mlakar

9:45 Cepljenje kroničnih pljučnih bolnikov

Katarina Osolnik

10:00 Razprava

10.30 – 11.30Satelitska predavanja

11.30 – 13.00 SKLOP 7 – AKTUALNE TEME

11:30 Ekstazi

Miran Brvar

11:45 Kako zdrav je šport: astma pri plavalcih

Robert Marčun

12:00 Človek ni nočna žival (kako preživeti dežurstvo)

Kristina Ziherl

12:15 Preobčutljivostne reakcije po rentgenskih kontrastnih sredstvih

Mitja Košnik

12:30 Razprava​

13.00 – 14.30Satelitska predavanja

14.30 – 16.00 SKLOP 8 – NEFROLOGIJA IN REVMATOLOGIJA

NEFROLOGIJA

14:30 Opredelitev proteinurije in vrste proteinurije

Andreja Aleš Rigler

14:45 Pristop k bolniku s proteinurijo – prikaz primerov

Nuša Avguštin Rotar

15:00 Razprava

REVMATOLOGIJA

15:15 IgA vaskulitis

Jaka Ostrovršnik, Alojzija Hočevar

15:30 Protin

Jelka Kramarič, Katja Perdan Pirkmajer

15:45 Razprava

16.00 – 17.00Satelitska predavanja

17.00 – 18.45 SKLOP 9 – KARDIOLOGIJA IN VASKULARNA MEDICINA II

17:00 Ledvična funkcija in hipertenzija

Jana Brguljan Hitij, Teja Oblak

17:15 Pomen srčne frekvence pri zdravljenju arterijske hipertenzije

Primož Dolenc, Jana Brguljan Hitij

17:30 Razprava

17:45 Pristop k bolniku s sumom na vensko trombozo

Miodrag Janič, Gregor Tratar

18:00 Bolnik z vensko trombozo – od diagnoze do dolgotrajnega zdravljenja

Tjaša Vižintin

18:15 Posebnosti zdravljenja venskih trombembolizmov pri bolnikih z rakom

Matija Kozak

18:30 Razprava

18:45Podelitev nagrad za najboljše posterje

19:00Zaključek kongresa

VZPOREDNI PROGRAM – delavnice za omejeno število slušateljev

Razpored in seznam delavnic še ni dokončen

DELAVNICA 1

Kronična vnetna črevesna bolezen (KVČB)

Pomen zgodnje diagnostike KVČB

Gregor Novak

Vodenje bolnika s KVČB na bioloških zdravilih

David Drobne

DELAVNICA 2

Vodenje bolnika po presaditvi jeter

Katja Novak

DELAVNICA 3

Paraproteinemija: benigne ali maligne narave?

Samo Zver (Takeda)

DELAVNICA 4

UZ preiskava prsnega koša

Robert Marčun, Mitja Lainščak

DELAVNICA 5

Minišola DXA

Tomaž Kocjan

DELAVNICA 6

Bolnik na sistemski terapiji raka na IPP

Urška Janžič, Katja Mohorčič (MSD)I

DELAVNICA 7

Tečaj pravilne uporabe vdihovalnikov

Matjaž Fležar

DELAVNICA 8

Bolnik s hiperglikemijo na IPP

Nadan Gregorič, Draženka Pongrac, Vilma Urbančič

DELAVNICA 9

Neinvazivna ventilacija pri poslabšanjih KOPB​

Irena Šarc

DELAVNICA 10

Vena cava in nadomeščanje tekočine

Hugon Možina

DELAVNICA 11

Delavnica EKG

Dušan Štajer